Książka mojego dzieciństwa to:
„Podróże Guliwera”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Timur i jego drużyna”
Książka, do której wracam to:
wszystkie powieści Raymond Chandlera, z „Głębokim snem” na czele
Książka, która mnie zainspirowała to:
„Mistrz i Małgorzata”, napisałem opowiadanie, „polemizujące” z wątkiem Jeshui
Książka ważna zawodowo to:
„Pieśń Lodu i Ognia” G.R.R.Martina – przykład nieposkromionej fantazji, precyzji w nakreśleniu swojego świata, konsekwencji w jego kreacji, oszałamiającej barwy, serial, oczywiście, nie dorasta do pięt książkowemu oryginałowi
Książka ostatnio przeczytana:
„Republika złodziei” Scotta Lyncha
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
„Chłopcy z placu Broni”, „Idiota”,
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania to:
wybór wierszy Brzechwy
Książka do walizki to:
czytnik wyładowany wieloma książkami, między innymi swoimi, ponieważ pisząc dziewiąty tom przygód detektywa Owena Yeatesa muszę przypomnieć sobie, co wyczyniał w poprzednich ośmiu tomach
Książka, którą zamierzam przeczytać to:
coś poważniejszego, filozoficznego, żeby w innej ankiecie móc podać coś imponującego, a nie tylko literaturkę rozrywkową
Urodzony 26 stycznia 1952 r. , polski pisarz i jeden z czołowych tłumaczy fantastyki rosyjskiej. Od ośmiu lat jest prezesem wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współtwórca i były redaktor naczelny internetowego magazynu literackiego „Fahrenheit” oraz inicjator i redaktor nieistniejącego już sieciowego periodyku „Srebrny Glob”. Autor przeszło 100 opowiadań i ponad 23 powieści, z których część doczekała się przekładów na język rosyjski, czeski, węgierski i niemiecki.
Urodził się w Truskawcu koło Lwowa (wówczas ZSRR, obecnie Ukraina), skąd w 1959 roku przeniósł się wraz z rodziną do Polski. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Bytomiu. Po zdaniu egzaminów na studia wyższe zamieszkał na stałe we Wrocławiu.
W 1975 roku ukończył rusycystykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach późniejszych pracował jako lektor języka rosyjskiego na kilku wrocławskich uczelniach wyższych. Przez 13 lat kierował Studium Języków Obcych tamtejszej Akademii Wychowania Fizycznego. Poza tym pracował w Burdzie, obserwował wybory prezydenckie w Osetii Południowej, produkował i sprzedawał wody perfumowane oraz sprzedawał książki hurtowo i detalicznie.
Aktualnie prowadzi z żoną Beatą biuro doradztwa podatkowego.
Jako pisarz debiutował w roku 1984. Na łamach „Fantastyki” opublikowano wtedy jego opowiadanie „@Najważniejszy dzień 111 394 roku”. Utwory Eugeniusza Dębskiego pojawiały się potem m.in. w „Fenixie”, „Portalu”, „Magazynie Fantastycznym”, „Science Fiction” i „Nowej Fantastyce”. Słuchowiska, będące adaptacjami jego tekstów, prezentował przez pewien czas m.in. Program III Polskiego Radia. Dla firmy Techland autor skonstruował wprowadzające do świata gry komputerowej Crime Cities opowiadanie science fiction pod tytułem „Droga na Pandemię”. Największą popularność przyniosły mu opisane w ośmiu tomach (dziewiąty w przygotowaniu) przygody detektywa Owena Yeatesa, cyklu opowieści o rycerzu-xameleonie Hondelyku oraz trylogii Moherfucker (tom czwarty w przygotowaniu).
Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla; zdobył przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki nagrodę literacką Śląkfa; jest jedynym na świecie autorem posiadającym aż dwie nagrody specjalnie dlań ustanowione: Nagrodę Mątwy i Srebrną Muszlę.
Wraz z Andrzejem Drzewińskim, Adamem Cebulą i Piotrem Surmiakiem wchodzi w skład grupy autorskiej Kareta Wrocławski, który wydała zbiór science fantasy „Upalna zima”. Do spółki z innym pisarzem, Rafałem Dębskim (zbieżność nazwisk przypadkowa), używał pseudonimu Greg Gindick. Owocem najnowszej spółki, z żoną Beatą, jest crime thriller „Dwudziesta trzecia”, pierwsza w cyklu powieść o dochodzeniach wrocławskiego detektywa Tomasza Winklera.