(fot. Marcin Juszczak)
Rekomendowane książki:
„Pamiętniki” – Ignacy Jan Paderewski
„Frank Zappa – Takiego Mnie Nie Znacie” – autobiografia
„W Oparach Absurdu” – Julian Tuwim, Antoni Słonimski
„Satchmo” – autobiografia Louis`a Armstrong`a
Książka mojego dzieciństwa to:
„Chatka Puchatka” A.A. Milne
Książka, do której wracam to:
„Cyberiada” Stanisława Lema
Książka, która mnie zainspirowała to:
„Dialogi” Stanisława Lema
Książka ważna zawodowo to:
„Instrumentoznawstwo i Akustyka” Mieczysława Drobnera
Książka ostatnio przeczytana:
„Trzech Panów w Łódce (nie licząc psa) ” Jerome K. Jerome
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
„Historia Polski” – wszystkie tomy autorstwa Pawła Jasienicy
Historia Polski autorstwa Pawła Jasienicy. Jej tom opowiadający o okresie królów elekcyjnych, przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, liberum veto, i tak dalej aż do rozbiorów sprowokował mnie do spojrzenia na perypetie dzisiejszej Polski z perspektywy dłuższej niż XX wiek. W zasadzie cała historia Polski XX wieku jest wynikiem tego co działo się z Rzeczpospolitą wcześniej. Książka uwolniła mnie od dogmatu głoszącego wyłączną winę Niemców i Rosjan za marne losy naszego kraju. Jej treść przypomina wiek XVII i XVIII, kiedy to nasz krajowy establishment konsekwentnie doprowadził do upadku potężnego i bogatego państwa. Czy dzisiejsze elity polityczne o tym pamiętają?
Pamiętniki Jana Ignacego Paderewskiego znakomicie opisują długoletni proces konsekwentnego budowania artystycznej kariery. Obfitują w fascynujące, zarazem konkretne dane. Podają mnóstwo faktów zadziwiająco zgodnych z niektórymi karierami budowanymi obecnie. Gorąco polecam.
Z kolei wybrane książki Stanisława Lema (np. Pamiętnik Znaleziony w Wannie, Kongres Futurologiczny, Cyberiada, Bajki Robotów) to według mojego zdania majstersztyki literackie skrywane pod szerokim płaszczem odległych, pozornie nierealnych światów. Autor znakomicie punktuje słabości wszelkich przejawów władzy i systemów zarówno w realiach świata zachodniego jak i wschodniego.
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania to:
„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
Książka do walizki to:
kartki nie zapisanej partytury orkiestrowej do wypełnienia nutami w oprogramowaniu laptopa
Książka, którą zamierzam przeczytać to:
partytury orkiestrowe napisane przez kompozytorów i aranżerów lepszych ode mnie
Unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i leaderem wielu własnych projektów artystycznych od dwuosobowej miniformacji GuDrumBa Duet do projektu z udziałem 30 osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, Pete Lockett i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana „GuDrumBa” ukazała się drukiem na łamach European Real Book – The Best of Contemporary Jazz from Europe wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Oprócz kilkunastu krajów Europy, odbył artystyczne podróże do Indii, Chin i USA. Współautor tekstu do hip hop`owego hitu „A Story of Polish Jazz” Jarka Śmietany. Podczas występów estradowych Jacek Pelc często wciąga i angażuje publiczność do wspólnych rytmicznych zabaw. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD. Posiada bardzo cenne zawodowe doświadczenia jako perkusyjny edukator, recenzent muzyczny Jazz Forum, redaktor naczelny magazynu Top Drummer, czy stały współpracownik magazynu Perkusista. Aktualnie inicjator i współlider (na terenie Polski i Włoch) kolejnych edycji międzynarodowego projektu Musical Bridges z udziałem m.in.: Amana Melome, Agnieszka Hekiert, Maurizio Rolli, Giancarlo Alfani, Konstantin Kostov.