(fot. Danuta Węgiel)
Urodziła się 12 marca 1955 roku w Gdańsku. Liceum ukończyła w Zabrzu, a studia na wydziale astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawsze była aktywnym społecznikiem – na studiach związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. Jezuitów, od 1976 roku opozycjonistka oraz od 1980 działaczka toruńskiej NSZZ Solidarność. Swój życiowy cel odkryła we Francji, dokąd trafiła na operację w 1984 roku. Tam po raz pierwszy zetknęła się z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.
Zapragnęła przenieść działania humanitarne na rodzimy grunt i zainspirować Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących. Z inicjatywy Alaina Michela, z pomocą prof. Zbigniewa Chłapa, Bogdany Pilichowskiej i właśnie Janki powstała Polska Fundacja EquiLibre. Jej celem było rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samoorganizacji społecznej. Po udziale we francuskim konwoju do Sarajewa w październiku 1992 roku Janką zawładnęła idea wysłania pierwszego konwoju z pomocą humanitarną do Sarajewa. Stała się jego inicjatorką i organizatorką. Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, założyła Fundację Polska Akcja Humanitarna. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Afganistanie, Iraku… Od założenia Fundacji rozwija i promuje PAH, nieustannie aktywnie działając w terenie.
Janka jest członkiem Grupy Doradczej CERF oraz laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których na szczególną uwagę zasługują wyróżnienie przyznane przez Fundację POLCUL z Australii (1993), tytuł Kobiety Europy 94 przyznany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny” (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), Atsushi Nakata Memorial z Japonii (1996), nagroda im. Jana Karskiego Za Odwagę i Serce przyznawana przez Amerykańskie Centrum Kultury i Dom Wolności w Waszyngtonie (2002), Order Legii Honorowej – przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagroda im. ks. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata (2006), nagroda im. Jerzmanowskich (2009), Nagroda Lecha Wałęsy (2010) będąca wyrazem uznania dla jej działalności humanitarnej czy odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) przyznanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Książka mojego dzieciństwa:
Mała księżniczka Frances Hodgson Burnett
Książka, do której wracam:
Czarodziejska góra Tomasza Manna
Książka, która mnie zainspirowała:
Obrazy nieba Jana Gadomskiego
Książka ostatnio przeczytana:
Dwanaścioro niepokornych Walerija Paniuszkina
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
Szepty Orlando Figesa
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania:
Szop, który miał na imię Daniel Ericksona Phoebe
Książka do walizki:
Kindle
Książka, którą zamierzam przeczytać:
Szańce kultur Bohdana Cywińskiego