(fot: źródło http://durka.info/filmy/Inny_Punkt_Widzenia_Durka_Miecugow2011.png)
Fizyk, neuroinformatyk, realizuje dziwne pomysły:
– rozpoczęcie polskich badań nad interfejsami mózg-komputer (UW 2008),
– pierwsze w świecie pełne studia neuroinformatyki (UW 2009),
– projekt otwartych podręczników akademickich http://brain.fuw.edu.pl/edu,
– pierwszy w świecie profesjonalny system EEG oparty o Wolne Oprogramowanie http://eeg.systems,
– wystawa Mózg2013 http://mózg2013.pl,
– ostatnio technologie wyzwalające z piekła zamknięcia ludzi takich, jak bohater filmu Chce się żyć (projekt http://PISAK.org).
Pełna informacja (eseje, artykuły, wideo, projekty): http://durka.info.
Książki, które każdy przeczytać powinien:
Samolubny gen Richarda Dawkinsa - przeraża,
The Moral Landscape Sama Harrisa - zmusza do refleksji,
Wolna Kultura Lawrencea Lessiga - zamiast teorii spiskowych.
Książka, która mnie zainspirowała to:
właściwie nie książka, ale spisany wykład R. Feynmana o Cargo Cult Science - alegoria roli fizyka w naukach interdyscyplinarnych.
W szkole podstawowej książki połykałem nałogowo, głównie o II wojnie światowej dały podstawy do zrozumienia historii, która jest z kolei podstawą do zrozumienia świata współczesnego. Ale w pamięci zapadły najbardziej: Znaczy Kapitan K. O. Borchardta, wszystko o lotnictwie J. Meissnera, Trylogia, Quo Vadis Sienkiewicza, Zew krwi Jacka Londona, Psy wojny Fredericka Forsytha.
Liceum to okres buntu i negowania literatury jako drobnomieszczańskiej rozrywki. Do momentu, kiedy nie starłem się w liceum Batorego z wyjątkową polonistką p. Anną Grajewską, która przekonała punkrokowca, że krytykować można inteligentniej, jeśli się niektóre książki przeczyta. Najbardziej zapadły w pamięć wszystkie książki Ernesta Hemingwaya, Marka Hłasko, Milana Kundery, Tadeusza Konwickiego; później: Kurt Vonnegut, Charles Bukowski, Józef Konrad Korzeniowski wszystko, Imię róży i Wahadło Foucault Umberto Eco, Sto lat samotności i Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcii Marqueza, Rok 1984 Georgea Orwella
.