Książka mojego dzieciństwa to:
Karol May „Winnetou” – z pewnością to była wychowawcza lektura; w każdym razie, niezostawiająca miejsca na tak dziś dezorientujący relatywizm moralny.
Książka, do której wracam to:
Tomasz Mann „Czarodziejska góra”, chociaż nie przepadam za czytelniczymi powrotami, gdyż z reguły nie dostarczają mi wrażeń porównywalnych z pierwotnym wzruszeniami.
Książka, która mnie zainspirowała to:
James Joyce „Ulisses”. Pierwszą próbę przeczytania tej książki podjąłem w młodości, ale po kilku stronach zrezygnowałem z lektury. Trzydzieści lat później pochłonąłem dzieło z głęboką fascynacją. Po prostu dojrzałem emocjonalnie i intelektualnie i zgromadziłem potrzebną krytyczną wiedzę o świecie i ludziach. W „Ulissesie” znalazłem wszelką mądrość literatury.
Książka ważna zawodowo to:
Ben Goldacre „Bad Science”. Jest to dobra rozprawa z pseudonauką, chociaż autor sam szkodzi wartościowemu przesłaniu książki poprzez okazjonalne „przemycanie” postmodernistycznej indoktrynacji.
Książka ostatnio przeczytana:
Alice Munro „Widok z Castle Rock” – niezła książka (w końcu, autorka jest noblistką), ale nieporywająca.
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
„Biblia”, przynajmniej we fragmentach.
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania to:
Fiodor Dostojewski „Bracia Karamazow” – myślę tutaj o czytaniu wzbogacającym wewnętrznie, a nie głównie rozrywkowym.
Książka do walizki to:
Boris Akunin „He Lover of Death” – wciąga, ale nie nadwyręża intelektualnie.
Książka, którą zamierzam przeczytać to:
„Biblia”, ale „od deski do deski”, chyba na emeryturze.
Profesor nauk farmaceutycznych, absolwent farmacji i fizyki, kierownik Katedry Biofarmacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 1999-2005 prorektor, a w kadencji 2005-2008 rektor gdańskiej uczelni medycznej. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (PAN), członek korespondencyjny Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), członek zagraniczny Akademii Nauk i Umiejętności Wojwodiny (VANU), członek. ScanBalt Academy – Sieci Uniwersytetów Regionu Morza Bałtyckiego (BSRUN), członek zagraniczny Włoskiej Narodowej Agencji ds. Oceny Uniwersytetów i Instytutów Badawczych (ANVUR), doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w chemii analitycznej i bioanalitycznej. Bada zależności między strukturą chemiczną związków i ich właściwościami fizykochemicznymi oraz farmakologicznymi. Laureat 14 nagród ministra zdrowia i ministra edukacji narodowej, Nagrody Wojewody Gdańskiego, Nagrody Wydziału Nauk Medycznych PAN, Nagrody Prezesa Rady Ministrów (dwukrotnie), Nagrody im. J. Heweliusza Miasta Gdańska, Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych oraz Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w badaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa. Jest autorem 2 i współautorem 25 książek oraz ponad 250 artykułów naukowych o tzw. Impact Factor ok. 600 punktów oraz liczbie cytowań ok. 7 tys. i tzw. indeksie Hirscha H = 47.