Posłanka i wicemarszałkini Sejmu RP VII kadencji, z wykształcenia filolożka klasyczna. Działaczka ruchów kobiecych, feministka, obrończyni praw człowieka. Jest laureatką wielu nagród, m.in. w 1994 r. polskiej edycji konkursu Kobieta Europy. W 2000 r. została laureatką Tęczowego Lauru. W 2008 r. odebrała nagrodę Uniwersytetu na Wygnaniu (University-In-Exile Award) do nowojorskiej New School for Social Research. Jest autorką wielu artykułów, publikacji i raportów.
Książki mojego dzieciństwa:
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery oraz seria książek o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego
Książka, do której wracam:
Słówka Tadeusz Boya-Żeleńskiego, Mitologia grecka i rzymska Katarzyny Marciniak
Książka, która mnie zainspirowała:
Monografia grzechów: Z dziennika 1978-1989 Krystyny Kofty – ta książka zainspirowała mnie do pisania własnego dziennika, co od tamtej pory czynię. Niestety nie jestem w stanie zdyscyplinować się na tyle, żeby robić to regularnie.
Książka ważna zawodowo:
Świat bez kobiet Agnieszki Graff
Książka ostatnio przeczytana:
Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom Susan Faludi – pokazuje, że każdemu sukcesowi związanemu z walką o prawa kobiet towarzyszą natychmiastowe reakcje konserwatywnych przeciwników, za wszelką cenę próbujących ograniczyć wyrównywanie praw kobiet i mężczyzn.
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
Milczenie owieczek Kazimiery Szczuki – książka, która uświadamia, dlaczego kobiety w Polsce nie mogą decydować o sobie, a zwłaszcza o swoim zdrowiu i rozrodczości.
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania:
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Książka do walizki:
Wyśpiewam wam wszystko Urszuli Dudziak
Książka, którą zamierzam przeczytać:
Wołanie o prawa kobiet Mary Wollstonecraft