Muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach (Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie – 2010 r., W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – 2011r., Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku – 2012 r., Mój brat czarodziej – opowieść o Julianie Tuwimie – 2013 r., Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim – 2013 r., Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim – 2013 r., Fotel czasu opowieść o Aleksandrze Fredrze – 2013 r., W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim – 2014 r., Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady – 2014 r., Słońcem na papierze opowieść o Kornelu Makuszyńskim – 2014 r., Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim – 2014 r.). Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), na ten projekt autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego. W przygotowaniu Trylogia Gdańska 2. Opowieści biograficzne o trzech wielkich gdańszczankach. Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi. Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013. W roku 2013 otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami (Józef Wilkoń, Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Sędziwy, Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska, Marta Ignerska, Monika Hanulak, Kasia Bogucka, Zuzanna Orlińska, Artur Nowicki i wielu innych) oraz z wieloma wydawnictwami (Wydawnictwo Muchomor, Akapit-Press, Wytwórnia, Literatura, Debit, Buka, Wydawnictwo Bernardinum, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo Harmonia i in.)
Anna Czerwińska-Rydel na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne (www.annaczerwinskarydel.com).
Jej książki otrzymały prestiżowe nagrody: I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2007(Tajemnica Matyldy); wyróżnienie w kategorii proza dla dzieci Costerina 2009 (W szarym habicie i czarnym kapturze); I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2010 (Sekretnik Matyldy); Feniks 2011, Nagroda Wydawców Katolickich (Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie); wyróżnienie Feniks 2011 (Moja babcia kocha Chopina); nagroda Książka Roku IBBY 2011 w kategorii ilustracje oraz I wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011” (Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem); wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011” i wyróżnienie Książka Roku IBBY 2012 w kategorii literackiej (Ciepło – zimno. Zagadka Fahrenheita); nagroda Książka Zimy 2012/2013 i wyróżnienie w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej 2013 (Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku). Książka ta została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej; II nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2013 (Jak rumianek); nominacja do nagrody Książka Roku IBBY 2013 w kategorii literackiej (Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim); nominacja do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy 2013 (Fotel czasu); I nagroda Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”, wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”, srebrna nagroda w konkursie European Design Awards 2012 w kategorii Book and Editorial illustration, nagroda Książka Roku IBBY 2012 w kategorii ilustracje, III nagroda w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, nominacja do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014 (Wszystko gra). Książka Wszystko gra została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i na Honorową Listę IBBY.
Książka mojego dzieciństwa:
W Dolinie Muminków Tove Jansson
Książka, do której wracam:
Biblia – Stary i Nowy Testament
Książki, które mnie zainspirowały:
Gra w klasy Julio Cortazara
Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego
Sto lat samotności Gabriela Garcii Marqueza
Książka ważna zawodowo:
O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu Haruki Murakamiego
Książka ostatnio przeczytana:
Historia życia prywatnego
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupery’ego
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania:
Kubuś Puchatek A. A. Milne
Książka do walizki:
Kryminały Henninga Mankella
Książka, którą zamierzam przeczytać:
Bławatki Guya Croussy’ego