Rekomendowane książki:
„Hobbit Czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien
To jedna z pierwszych książek, którą samodzielnie przeczytałem w dzieciństwie i z pewnością mogę powiedzieć, że była dla mnie ważniejsza, niż większość lektur szkolnych. Dziś Peter Jackson zrobił z niej filmowy franchise. Zachęcam jednak do czytania jej Waszym dzieciom w postaci książkowej.
„Gra Endera” Orson Scott Card
Pod powierzchnią opisu futurystycznych przygód tytułowego Endera, kryje się wielopoziomowa rozprawa o przyjaźni, współczuciu i istocie człowieczeństwa. Główny bohater jest geniuszem. Prawdziwą gwiazdą jest tu jednak sam pisarz i jego talent do wciągania nas w swój świat którego od dzieciństwa nie opuściłem do dziś. Książka przyniosła mu nagrody Hugo i Nebula – najwyższe laury dostępne literaturze Science Fiction.
„Tumitak z podziemnych korytarzy” Charles R. Tanner
To mało znana książka science fiction i jedna z najbardziej sugestywnych wizji literackich, które poznałem jako nastolatek. Później żadna wyprawa jaskiniowa już nigdy nie była taka sama!
„Szninkiel” Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme
Do dziś w mojej ocenie pozostaje najwybitniejszym dokonaniem sztuki komisku na świecie. Mesjanizm, mitologia sumeryjska, Jezus Chrystus i Stanley Kubrick w jednym. Film moich marzeń.
„W mgnieniu oka” Walter Murch
Ten wielokrotny laureat oskara i geniusz montażu filmowego zapisał kilkadziesiąt stron własnych przemyśleń na temat opowiadania historii za pomocą ruchomych obrazów. Niewiarygodnie inspirujące.
„Nowy Wspaniały Świat” Aldous Huxley
Moja pierwsza próba filmowej adaptacji litaratury w łódzkiej szkole filmowej. Trochę Orwell, trochę Szekspir, trochę Kafka. To zdecydowanie najdoskonalszy pierwowzór pauperyzującego dualistyczną wizję świata filmu „Matrix”. Klasyka.
„Tortilla flat” John Steinbeck
Dowód na to, że wysoka literatura potrafi być lekka i zabawna. Genialne. Zaobserwowane. Z dystansem. Wielka literatura, potrafiąca dostarczyć rozrywki, a jednocześnie magiczna, surrealistyczna i wyrafinowana.
„Jądro ciemności” Joseph Conrad
Literacki pierwowzór filmowego „Czasu Apokalipsy”. Polski wkład w literaturę światową i być może najbardziej sugestywny portret mrocznej strony ludzkiej duszy.
James Joyce „Ulisses”
Raz w życiu należy spróbować przebrnąć przez tę książkę, po to by raz na zawsze wyleczyć się z kompleksów wynikających z potajemnego czytania „Sagi Zmierzch” i „Harrego Pottera” i móc na powrót docenić wszysko co proste, składne i komunikatywne. Absolutnie nie wierzę, że ktokolwiek wpisuje Joyce’a na poważnie. Szukając wysokiego C, w poszukiwaniu utraconego nad „Ulissesem” czasu zdecydowanie lepiej sięgnąć po Dostojewskiego. Prawdziwy geniusz tkwi w prostocie i umiejętności dotykania ludzkiej duszy, a nie w zagmatwanych grach słownych.
„Zbrodnia i Kara” Fiodor Dostojewski
Dostojewski naprawdę potrafi opowiadać. Wzrusza, obnaża, diagnozuje, wciąga, uzależnia i odmienia. Na zawsze.
„Steve Jobs” Walter Isaacson
Ostatnio czytane. Ten komercyjny portret kapitalisty sprzedał się w milionach egzemplarzy i niemal nie wypada wymieniać go w kontekście sztuki literackiej. A jednak – mnie poruszył, opętał i dał potężną dawkę inspiracji. Polecam!
Operator filmowy.
Autor zdjęć do filmów fabularnych – “Bez wstydu” reż. Filip Marczewski i “Jestem twój” reż. Mariusz Grzegorzek, oraz dokumentalnych, min. “Nasiona” reż. Wojciech Kasperski i “Krasnoludki jadą na ukrainę” reż. Mirosław Dębiński.
Laureat srebrnej kijanki na festiwalu Camerimage, krakowskiego Lajkonika za najlepszy film dokumentalny i Nagrody Prezesa TVP za najlepsze zdjęcia na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Pokazywał swoje filmy m.in.: na festiwalu w Cannes w sekcji Nowych Talentów. Uczestnik Budapest Cinematography Masterclass i Berlinale Talent Campus. Dyplom Wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Operator reklam takich firm jak McDonalds, Orange, ING z Markiem Kondratem, Play z Kubą Wojewódzkim, czy Eurobank z Piotrem Adamczykiem. Jest również reżyserem światła i twórcą trailerów filmowych.
Od 2011 przewodniczący Komisji Technicznej Stowarzyszenia operatorów PSC, członek międzynarodowego stowarzyszenia operatorów IMAGO, oraz członek stowarzyszenia International 3D society.
W roku 2014 zrealizował zdjęcia do filmu „Bangistan” reż.Karan Anshuman, będącym jedną z największych międzynarodowych koprodukcji realizowanych w Polsce od lat. Film jest też pierwszą polsko-indyjską produkcją realizowaną z udziałem polskich gwiazd. Zdjęcia do filmu odbywały się między innymi w Krakowie, Mumbaju, oraz u podnóża himalajów.