(fot. Józef Czerniejewski)
Książka mojego dzieciństwa to:
Hans Christian Andersen – Baśń „Mała syrenka”
może zabrzmi to dziwacznie, ale niezwykły opis kobiecego piękna (piersi jako ważny atrybut) zapadły mi w podświadomość i rozbudziły myślenie o najsubtelniejszym erotyzmie, który zawsze łączy się z miłością.
Książka, od której zaczęła się moja miłość do czytania to:
Joseph Rudyard Kipling –„Księga dżungli”
zakochałam się w Mowglim i jego świecie.
Książka, do której wracam to:
Biblia – najstarsza księga świata, jej wybrane fragmenty pomogły mi w bardzo wczesnej młodości ukształtować „kręgosłup moralny”, przez co udało mi się popełnić mniej błędów i uniknąć paru żenujących pomyłek.
Książka ważna zawodowo to:
Wacław Panek – „Kariery i legendy” – krótkie biografie artystów polskich scen muzycznych; był tam szkic o „Słowiku Warszawy” Bognie Sokorskiej, u której stawiałam pierwsze kroki wokalne i o Zdzisławie Donat, w klasie której ukończyłam później Akademię Muzyczną na wydziale śpiewu solowego.
Anatolij Winodgradow – „Potępienie Paganiniego” – na postawie interpretacji tej książki zostałam laureatką olimpiady polonistycznej w VIII klasie szkoły podstawowej
oraz
Książki mojego autorstwa – monografia Bogny Sokorskiej i Stanisława Gruszczyńskiego:
Justyna Reczeniedi – „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie”, „Stanisław Gruszczyński – Dzieje króla tenorów”
Książka, którą każdy przeczytać powinien:
Eric Berne – „W co grają ludzie” – zaawansowana psychologia, która otwiera oczy na zachowania ludzkie (a zwłaszcza nasze indywidualne, własne), podyktowane skrycie ukrytymi intencjami, najczęściej tak „wykręconymi”, że aż komicznymi. Poznanie tych „gier” międzyludzkich pozwala na lepsze zrozumienie siebie i innych.
Książka, która mnie zainspirowała to:
Poezje Haliny Poświatowskiej, Jana Lechonia, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyński, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana.
Książki, które uwielbiam i polecam to:
Emil Zola – „Wszystko dla pań”, „Schody kuchenne”, „Nana”
Tomasz Mann – „Wybraniec”, opowiadania: „Mały pan Friedemann”, „Śmierć w Wenecji”, Oszukana”
Jarosław Iwaszkiewicz – „Sława i chwała”, opowiadania: „Słońce w kuchni”, „Brzezina”, „Powrót Prozerpiny”
Marek Hłasko – „Następny do raju”
Bolesław Prus – „Lalka”
Fiodor Dostojewski – „Idiota”, „Zbrodnia i kara”
Gustaw Flaubert – „Pani Bovary”
Leopold Tyrmand – „Dziennik 1954”
Witold Gombrowicz – „Ferdydurke”
Antoni Libera – „Madame”
Książka ostatnio przeczytana:
Joseph Heller – „Paragraf 22”
Książka do walizki to:
Joanna Chmielewska – „Lesio”
Boris Vian – „Jesień w Pekinie”
I moje „Spotkania”’
Książka, którą zamierzam przeczytać to:
Honoré de Balzac– „Stracone złudzenia”
Sopran, skrzypaczka, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki. Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej (od 2004 r.). Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, Austrii i we Włoszech. Nagrała wiele płyt solowych, m.in.: „Tam mnie znajdziesz”, „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy”, „Szczęśliwi”, „Pomiędzy światem a nami” (z Jerzym Zelnikiem), „Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich”, „Treny” oraz „Święta z kolędą” i „Co-Opera” (z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem, dla EMI Classics). Kolejnym przygotowywanym albumem jest płyta „Pamięci Anny German”. Występowała m.in. na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu; współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry). Jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego. Wraz z mężem Gáborem prowadzi audycję radiową „Za kulisami oper i sal koncertowych” w Radiu Bogoria, a od niedawna swój wideo blog na portalu Youtube pt. „Ciąża w wieku dojrzałym”: http://www.youtube.com/channel/UCRnzuAP0X3mg0fYwxuCUcqg
www.reczeniedi.pl